Chrobotek reniferowy : fakty, mity, opinie
Chrobotek reniferowy to porost czy mech?
Popularną nazwą aktualnie używaną aby określić chrobotka reniferowego to mech – w języku angielskim reindeer moss.
Kraje skandynawskie zapoczątkowały nazewnictwo aranżacji z chrobotkiem jako ”moss wall” ” reindeer moss” „moss panels” i stało się to na tyle popularne, że w Polsce również określa się go jako mech.
Prawdą jest jednak, że chrobotek reniferowy to (Cladonia rangiferina ) gatunek grzybów należący do rodziny chrobotkowatych Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów.
Ze względu na swój wygląd nazywany jest potocznie „mchem”, ponieważ ma swoją strukturę delikatną, rośnie w kępkach i przypomina poduszki.
Jak powinien wyglądać chrobotek w najwyższej jakości popularnie określany jako PREMIUM?
Mech reniferowy występuje w dużych ilościach na ziemiach arktycznych. Jest to roślina rosnąca pionowo do góry, układa się w kępki i wyrasta nawet na 8 cm wysokości. Chrobotek jest materiałem trudnym w pozyskaniu, ponieważ wyrasta bardzo powoli – tylko 3-5 mm rocznie !
Okresy największego wzrostu to wiosna i jesień ze względu na niskie temperatury i wysoką wilgotność. Mchy pozyskiwane przez firmę NORDMOSS są zbierane w trosce o naturę, tak aby jak najmniej ingerować w środowisko.
Chrobotek w najwyższej jakości posiada certyfikat ISO 9001 14001. Mech w jakości premium powinien być zbliżony do jego naturalnej wysokości czyli nie mniej niż 5-7 cm.
Chrobotek układany na panelach jest gęsto obok siebie, tworząc zwartą, bujną powierzchnię. Jest to produkt preparowany, barwiony naturalnymi i profesjonalnymi barwnikami i przy wilgotności 40-60 % nie będzie usychał.
Mech na panelach PREMIUM jest przyklejany na wysokiej jakości kleju florystycznym i odpowiednim podkładzie o właściwościach akustycznych i termicznych, dbając o to aby kępki mchu były maksymalnie zagęszczone i „ściśnięte” do siebie (ilość kg na m2 jest wtedy największa). Jeżeli planujecie zakup paneli z chrobotkiem warto zapytać producenta, czy używa wysokiej jakości kleju florystycznego. Niestety zdarza się często, że poprawiamy panele z chrobotkiem od innych firm oferujących te same usługi, ponieważ używają zwykłego kleju słabej jakości.
Mchy pochłaniają dźwięk ?
We współpracy z Wydziałem Inżynierii Uniwersytetu w Lund, Skandynawowie opracowali wysoce skuteczny pochłaniacz dźwięku jakim jest mech chrobotek reniferowy. Wyjątkowo skutecznie pochłania on hałas, szczególnie w zakresie głosu ludzkiego.
Chrobotek reniferowy dzięki gąbczastej strukturze wchłania nawet do 2x więcej dźwięku niż inne panele 3D o tej samej wielkości i grubości.
Jest to produkt świetnie nadający się do pomieszczeń gdzie ważna jest akustyka. Doskonale wycisza pomieszczenie. Mech chrobotek idealnie sprawdzi się w biurach, salach konferencyjnych.
Możemy dostarczać mech chrobotek na wymiar w panelach o przeróżnych wymiarach, kształtach i kolorach, tak aby oprócz spełniania roli akustycznej pasował do wnętrza.
Nasze panele postanowiliśmy dodatkowo wzmocnić akustycznie, stosując podkład jakim jest korek ekspandowany posiadający właściwości akustyczne i termiczne.
Chrobotek reniferowy ma współczynnik redukcji hałasu na poziomie 70% !
Mech chrobotek jest wskaźnikiem wilgotności?
Obecnie na rynku istnieje wiele higrometrów, czyli przyrządów, dzięki którym odczytasz wskaźnik wilgotności powietrza. Okazuje się że jednym z nich jest chrobotek 🙂
Zdrowe powietrze, to takie w którym człowiek najlepiej się czuje i ma od 40-60% wilgotności. Gdy powietrze jest zbyt suche, może przysporzyć wielu problemów, wysuszyć śluzówki, skórę, nasz sen będzie niespokojny.
Pamiętaj, że zbyt suche powietrze powoduje podrażnienie błon śluzowych układu oddechowego – zwłaszcza ust i nosa, co w długofalowej perspektywie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, na przykład z zatokami.
Jeżeli natomiast wilgotność będzie większa niż 60 % jest to idealny stan do namnażania się pleśni, grzybów i roztoczy. Nadmierna wilgotność również powoduje dyskomfort przy oddychaniu, co więcej, sprzyja alergiom
Wilgotność w pomieszczeniach to zawsze 40-60%
Szczególnie w okresie zimowym, wilgotność w pomieszczeniach spada poniżej 40 % – dlatego nie prawdą jest że nie jest wymagane zwiększanie wilgotności. Troska o utrzymanie prawidłowej zawartości pary wodnej w powietrzu jest całkowicie uzasadniona. Dlatego warto skorzystać z zalet mchu i wprowadzić do swojego domu prosty i naturalny higrometr jakim jest mech chrobotek.
Chrobotek przy wilgotności mniejszej niż 40 % będzie twardniał i dotykając go będzie się kruszył!
Co zatem zrobić aby chrobotek wrócił do normy i był miękki i sprężysty?
Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, wprowadzając np. nawilżacz powietrza. Jeżeli natomiast nie chcemy inwestować w nawilżacz, można spróbować innymi metodami :
wietrzenie całego mieszkania/ biura kilka razy dziennie, zapewniając dopływ świeżego powietrza
żaden nawilżacz nie pomoże gdy temperatura w mieszkaniu jest zbyt wysoka. Optymalna temperatura od 20- 22 °C.
powieszenie specjalnych zbiorników wypełnionych wodą na kaloryferze
zawieszenie na kaloryferze mokrych ręczników- schnąc, uwalniają wilgoć. UWAGA! Należy często zmieniać ręczniki aby zapobiec namnażaniu się grzybów.
Mech chrobotek jest źródłem pożywienia ?
Porosty te są ważnym źródłem pożywienia dla karibu, woła piżmowego i reniferów.
Porosty chrobotka reniferowego stosuje się jako paszę dla zwierząt w północnych częściach Europy.
Krowy karmione porostami produkują mleko o bardziej kremowej konsystencji. Ich mięso ma również słodszy smak.
Rdzenni mieszkańcy obszarów okołobiegunowych czasami spożywają częściowo strawiony porost uzyskany z żołądka karibu (ludzie nie mogą trawić i otrzymywać składników odżywczych ze świeżego porostu renifera).
Chrobotek reniferowy ma zastosowanie w przemyśle alkoholowym ?
Akvavit to wyjątkowy trunek o prawdziwie skandynawskim charakterze. To rodzaj napoju alkoholowego wytwarzanego z porostu jakim jest chrobotek reniferowy !
Jest powszechny od północy do południa i uprawiany przez człowieka od czasów Wikingów.
Jest popularny i często spożywany w Skandynawii.
W XIX wieku Szwecja była światowym liderem w produkcji alkoholu z porostów, a za nią poszła reszta Europy i Rosja. Był postrzegany jako alternatywa dla alkoholu zbożowego. Rosja produkowała także melasę (czarną melasę); zostało to zrobione z koron porostów.
Cladonias , zwłaszcza C. rangiferina , należą do najbardziej pożywnych i najmniej kwaśnych. Połączenie badań żywieniowych sugeruje , że Cladonia zawiera w suchej masie 1,4% popiołu, 5,4% białka, 32,9% błonnika, 2,1% tłuszczu i 0,501% niacyny, 3,7% wapnia i 0,09% fosforu. Zawierają także witaminę A. Błonnik, węglowodany, witaminy i białko.
Mech chrobotek jest wykorzystywany tylko w architekturze?
Mech chrobotek znany jest głównie w architekturze wnętrz, jako panele, obrazy i przeróżne dekoracje- logo z mchu, litery, koła z mchu, hexagony…
My jako firma, która zajmuje się wykonywaniem paneli z mchu już od dawna i mamy w tym doświadczenie, staramy się zgłębiać temat o tym poroście w 100 %
Mech chrobotek ma zastosowanie nie tylko jako dekoracja we wnętrzach ale również i w medycynie.
Porost chrobotek reniferowy , który nie jest poddany preparowaniu, stabilizacji i barwieniu może być stosowany w leczeniu pasożytów jelitowych. Można go spożywać w postaci herbaty lub proszku.
Może być również stosowany w leczeniu przeziębienia, gorączki, kaszlu, żółtaczki, zaparć, drgawek i zapalenia stawów.
Chrobotek reniferowy nie jest prawdziwy?
Chrobotek reniferowy stabilizowany jest produktem „wiecznie żywym” oznacza to że jest prawdziwy, miękki lecz nie rozrasta się, nie ma więc potrzeby pielęgnacji. Porosty te rosną powoli i produkują jedną gałąź rocznie. Wiek chrobotka reniferowego można ustalić, obliczając liczbę głównych gałęzi wzdłuż łodygi. Porosty te mogą przetrwać w naturze ponad 100 lat, ale ich dolne części zwykle zaczynają się rozkładać po 20 latach.
Mech chrobotek nie przyciąga pyłu budowlanego?
Z doświadczenia wiemy, że mech chrobotek źle znosi pył budowlany, który ciężko usunąć z powierzchni paneli. Chrobotek reniferowy nie przyciąga kurzu, insektów.. Otóż mech chrobotek reniferowy najlepiej montować we wnętrzu dopiero po skończonych pracach budowlanych, ewentualnie na ten czas przykryć panele z mchu folią ochronną.
Mech chrobotek nie reaguje w kontakcie w wodą?
Absolutnie nie zalecamy spryskiwania produktów wykonanych z barwnego mchu wodą lub innymi cieczami, ponieważ może to spowodować rozcieńczanie konserwantów i barwników. Mech chrobotek zmoczony wodą, kosmetykami lub innymi płynami straci właściwości stabilizujące. Nie zalecamy raczej instalowania naszych produktów w miejscach, w których prawdopodobne jest niekontrolowane spryskiwanie wody lub ekstremalnie wysoka wilgotność na przykład w pobliżu kranów, gdzie woda może mieć kontakt z chrobotkiem. Mech poddany nadmiernej wilgoci może wyhodować pleśń i odbarwić się.
Mech chrobotek wydziela nieprzyjemny zapach?
Zazwyczaj mech reniferowy ma naturalny, leśny zapach. Lekki zapach może pojawić się w produktach po wyjęciu z opakowania. Kiedy produkt jest niedawno produkowany i nowy, zapach przedmiotów może być bardziej intensywny, ale z czasem zniknie.
Należy pamiętać, że każdy doświadcza zapachy indywidualnie
Mech chrobotek barwi?
Ponieważ mech reniferowy pochłania i uwalnia wilgoć z powietrza, przyczepność barwników nigdy nie jest absolutna. W niektórych przypadkach może to powodować plamy kolorów na palcach przy dotknięciu. Kolor nie jest szkodliwy i zmywa się wodą z mydłem. Przy stosowaniu zgodnie z instrukcją kolor przedmiotów pozostanie dobry i nie zniknie. Mimo że zastosowane barwniki mają maksymalną odporność na światło, wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może powodować blaknięcie kolorów. Uwaga: zmiany wilgotności powietrza mogą chwilowo nieznacznie zmienić odcień koloru. Im wilgotniejsze powietrze, tym ciemniejszy jest kolor, a im bardziej suche powietrze, tym jaśniejszy kolor. Barwienie z czasem zanika.
Mech pobiera wilgoć z powietrza?
Mech chrobotek pochłania wodę z powietrza ponieważ nie ma korzeni, jednak nie pobiera nadmiaru wilgoci! Nadmiar wilgoci jest w sytuacji, gdy w pomieszczeniu wilgotność względna jest powyżej 60 %. Zapewne już wiesz, że idealne warunki dla chrobotka to 40-60 % wilgotności- dlatego jedno z drugim się wyklucza i chrobotek gdyby mógł pobierać nadmiar wilgoci mógłby tym samym być montowany w pomieszczeniach powyżej 60 % CO JEST NIE PRAWDĄ. W pomieszczeniu o zbyt wysokim procencie wilgotności mech chrobotek może się odbarwić, stracić właściwości stabilizacyjne, lub zacząć hodować grzyby i pleśń!
Mech oczyszcza powietrze?
Chociaż nie żyje, mech jest naturalnym produktem, który pochłania wilgoć.
Dzięki stałemu cyklowi absorpcji i uwalniania wilgoci z otoczenia cząsteczki unoszące się w powietrzu są usuwane.
Jak zaimpregnować mech chrobotek?
Poprzez konserwację zanurzeniową. Jeżeli usłyszałeś od jakiejkolwiek firmy, która wykonuje panele z mchu, że mech chrobotek stabilizowany jest gliceryną i do tego chrobotek jest niepalny to jest to błąd. Otóż porosty takie jak mech chrobotek preparowane są solą. Porost zanurza się w roztworze soli . Dzięki temu zakonserwowane porosty mają tę zaletę, że są niepalne (w przeciwieństwie do gliceryny) i naturalnie zabezpieczone przed owadami . Wysycha jednak, jeśli wilgotność powietrza w otoczeniu jest niższa niż 40%. Po stabilizacji roztworem soli mech chrobotek reniferowy uzyskuje długotrwałą żywotność. Dlatego ważne jest, aby używać mchu chrobotka ze sprawdzonych dostawców.
JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE ZAWIERA WIELE CENNYCH INFORMACJI – PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM.
DZIĘKUJEMY ! 🙂
AUTOR: NORDMOSS.COM
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) przedstawione w obrębie domeny: www.nordmoss.com są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631).
Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.